Rehabilitacja ortopedyczna i sportowa Jakub Bielawski mgr fizjoterapii

BMC Climbing Injury Symposium 2014

BMC Climbing Injury Symposium 2014 – Manchester

Na wyjazd do Manchesteru czekałem już od dawna. Zwłaszcza, że było to już trzecie sympozjum o tej tematyce, a mnie nie dane było być na dwóch poprzednich. Tym razem obiecałem sobie, że nie może mnie na nim zabraknąć. Nie zawiodłem się!!
Europejscy eksperci: lekarze, fizjoterapeuci i trenerzy w zebrali się aby posłuchać i podyskutować o najnowszych badaniach i doniesieniach medycyny wspinaczkowej opartej na faktach!

Sympozjum rozpoczęło się od wykładów wiodącego w europie badacza problemów wspinaczkowych dr Volkera Schoffla z Niemiec. Poruszał on tematy epidemiologii urazów wspinaczkowych następnie problemów palców, barku i kończyny dolnej. Dr Schoffl jest wspinającym się chirurgiem ortopedą współpracującym z kadrą Niemiec i wspierającym medycznie sporą część europejskiej wspinaczkowej czołówki. Jest odpowiedzialny za opiekę medyczną nad Alexem Megosem i innymi gwiazdami zza zachodniej granicy.
Następnie jego żona dr Isa Schoffl – lekarz pediatra poruszyła w swoich wystąpieniach szereg problemów dotykających wspinania się młodocianych: uszkodzeń płytek wzrostu w kościach trenujących dzieci, ciekawego problemu jakim jest anorexia wśród wspinaczy i superwizji medycznej nad młodymi zawodnikami. Zwracała uwagę na fakt profesjonalizacji naszego sportu i samego podejścia do opieki nad zawodnikami, na potrzebę budowania sztabu wspierającego zawodników – lekarzy, dietetyków, trenerów przygotowania motorycznego i oczywiście fizjoterapeutów. Aktualne sukcesy młodych wspinaczy z Niemiec na arenie międzynarodowej ( Megos, Hojer) dr Isa Schoffl tłumaczył właśnie takim podejściem.
Kolejnym prelegentem był dr Andreas Schweizer, wspinający się chirurg ręki ze Szwajcarii, autor wielu badań i publikującji dotykających problemu troczków u wspinaczy. Jego wykład dotyczył adaptacji do wspinania w strukturach palca wspinacza i zależności miedzy pożądaną adaptacją a degeneracją tkanek miękkich i kości.
Z fizjoterapeutycznego punktu widzenia wypowiadał się Stewart Watson na co dzień mieszkający w Austrii i tam współpracujący z czołowymi zawodnikami. Przedstawiał on swój model rehabilitacji uszkodzenia troczka, zwracał uwagę na proces adaptacji więzadła podczas treningu na chwytotablicy – rewelacyjne wystąpienie, bardzo praktyczne i wydaję mi się skuteczne podejście!
Jednym z punktów sympozjum była demonstracja badania pacjenta i poźniejsze warsztaty USG na troczkach palców przeprowadzone prze profesora radiologii Waqar Bhattiego. Rewelacyjne warsztaty – w końcu ktoś porządnie wytłumaczył co widzimy i na co mamy patrzeć podczas przeprowadzania diagnostyki USG palca wspinacza!

Małżeństwo Schoffl przeprowadziło warsztaty tejpowania palców. Ciekawe pomysły plastrowania na różne problemy palców , które mam nadzieje uda mi się rozpowszechnić na naszym Polskim podwórku. Co najważniejsze wszystko poparte badaniami pokazującymi że to działa!
Kolejnie, mieliśmy jeszcze przyjemność posłuchać wykładów na temat problemów kompleksu barkowego u wspinaczy, suplementacji i diety wspinaczkowej, problemów i patologii stóp u wspinaczy i kontrowersyjnie, o wspinaniu podczas ciąży!
Na sobotni wieczór zaplanowana była sesja bulderowa na pobliskiej ścianie gdzie poza wspinaniem miałem możliwość osobiście porozmawiać z wszystkimi prelegentami.

Świetnie spędzony weekend, dużo zawodowo użytecznych informacji, sporo nowych kontaktów i jeszcze większy zapał do pracy ze wspinaczami.

Za dwa lata jadę znów na BMC Climbing Injury Symposium!!!
Jakub Bielawski

  • centrum transformator
  • GABINET TERAPII MANUALNEJ
facebook